Hz Alinin Duası Okunuşu ve Anlamı
19 Haziran 2024

Hz Alinin Duası Okunuşu ve Anlamı

Hz. Ali'nin Duası Okunuşu ve Anlamı

Hz. Ali, İslam tarihinin en önemli şahsiyetlerinden biridir. Allah Rasulü'nün (S.A.V.) himayesinde büyümüş, Nebevi ahlakla ahlaklanmış ve küçük yaşta Müslüman olmuştur. Allah Rasulü'nün (S.A.V.) "Ben (S.A.V.) ilmin şehriyim, Ali (R.A.) ise kapısıdır." buyurduğu, ilmi ve feraseti ile her zaman övülmüş olan büyük sahabelerdendir. Ayrıca Allah Rasulü'nün (S.A.V.) sevgili kızları Hz. Fatıma (R.A.) annemizin muhterem eşi, torunları cennet seyyidleri olan Hz. Hasan (R.A.) ve Hz. Hüseyin (R.A.) efendilerimizin değerli babalarıdır. Allah Rasulü'nün (S.A.V.) bir gün mübarek abalarını Hz. Ali (R.A.), Hz. Fatıma (R.A.), Hz. Hasan (R.A.) ve Hz. Hüseyin (R.A.) üzerine örterek; "Allah'ım! Onlar benim ehl-i beytimdir. Allah'ım! Muhammed ve ailesini selamette eyle." buyurmuşlardır.

Hz. Ali Efendimizin (R.A.) ilmi, feraseti, cesareti ve savaşlardaki başarıları kelimelere sığmayacak kadar çoktur. Allah Rasulü'nün (S.A.V.) her daim yanında hazır olan Hz. Ali'den (R.A.) Efendimiz (S.A.V.) hakkında birçok hatıra ve dua nakledilmiştir.

Hz. Ali'nin (R.A.) Rivayet Ettiği Dua

Abdullah b. Cafer'in rivayet ettiğine göre, Hz. Ali (R.A.) şöyle anlatmıştır: Allah Rasulü (S.A.V.) bana, bir keder, bir şiddet ve sıkıntı geldiği zaman şu duayı okumamı emir buyurdular:

"La ilahe illallahu'l-kerimu'l-azim. Subhanehu tebarakallahu Rabbu'l-arşu'l-azim. Elhamdulillahi rabbi'l-alemin"

"Kerem sahibi yüce Allah'tan başka ibadete layık hiçbir ilah yoktur. Allahu Teâlâ'yı bütün noksan sıfatlardan tenzih ederim. Büyük Arş'ın Rabbi olan Allahu Teâlâ kerem sahibidir. Hamd sadece Alemlerin Rabbi olan Allah'a aittir."

Hz. Ali'den (R.A.) Sıkıntıları Gidermek ve Kötülükleri Uzaklaştırmak İçin Dua

"Allahumme inni e-teveccehu ileyke bi nebiyyike nebiyyi'r-rahmeti ve ehli beytihi ellezine ehtertehum ala ılmin ale'l-alemin. Allahumme fezellil li suutiha ve huzunetiha vekfini şerraha fe inneke'l-kafi'l-muafi ve'l-ğalibu'l-gadiru"

"Allah'ım! Peygamberin ve O'nun ilim olarak alemlere üstün kıldığın ehl-i beytinin hürmetine Sana yöneliyorum. Allah'ım! Zorlukları ve engelleri benim için kolay eyle ve onların kötülüğünden beni muhafaza eyle. Şüphesiz Sen kuluna kâfi gelen, belalardan ferahlığa eriştiren, her şeye galip olan, kötülükleri kahreden ve her şeye galip olansın."

Hz. Ali'den (R.A.) Sefer Duası

"Allah'ım! Yolculuğun zorluğundan, dönüşün kederinden ve döndüğümüzde ailemizden, mal ve evlatlarımızdan kötü bir halle karşılaşmaktan Sana sığınırım. Allah'ım yolculukta yoldaşımız Sensin, ailemizi emanet ettiğimiz Sensin. Zira ailemizi emanet ettiğimiz bizimle yol arkadaşı olmaz, bizimle yoldaş olan ailemizle geride kalamaz. - Her yerde hazır olan sadece Allahu Teâlâ'dır.-"

Hz. Ali'nin (R.A.) Sıkça Okuduğu Dua

Hz. Ali (R.A.) Allahu Teâlâ'ya her daim şöyle dua ederdi:

"Allah'ım benim üzerimde ilmin var, benim Senin üzerinde ilmim yok. Ancak bana verdiğini almaya, beni koruduğunda korunmaya gücüm yetiyor. Allah'ım Senin zenginliğinin içinde muhtaç olmaktan, hidayetinden sapmaktan, hüküm Sana aitken mağdur olmaktan Sana sığınırım. Allah'ım, nefsimi verdiğin nimetlerin alacaklısı eyle, bana verdiğin hidayeti bırakıp nefsani arzularıma uymaktan, sapıtmaktan Sana sığınırım. Allah'ım hükmünden uzaklaşmaktan, dinden fitneye düşmekten, Senin katından gelen hidayeti bırakıp heva ve heveslerimize uymaktan, doğru yoldan sapmaktan Sana sığınırım."

Hz. Ali'den (R.A.) Yağmur Duası

"Ey Allah'ım! Çocuklarımız ve hayvanlarımız bağrışmaya başlamasından sonra, gölgeliklerimiz altında Senin rahmetini umarak, nimetlerinin artmasını dileyerek, azabından korkarak Sana geldik. Ey Allah'ım bereketli yağmurlarınla bizi sula. Bizleri ümitsizlerden etme. Kıtlıkla bizi helak etme. İçimizdeki beyinsizlerin yaptıklarından dolayı bizleri sorumlu tutma ey merhametlilerin en merhametlisi. Zorluklar ve sıkıntılar üzerimize çökünce, kıtlık dolu seneler bizi bu duruma getirince, ihtiyaçlar bizleri usandırınca ve belalar üzerimize yağınca, Sana gizli olmayan ahvalimizi anlatmak için huzuruna toplandık. Ey Allah'ım, bizi ümitsizlikle, hüzünle geri çevirme, bize günahlarımızla hitap etme, bizi amellerimizle ölçme. Ey Allah'ım, üzerimize yağmurunun bereketini, bolluğunu, rahmetini, rızkını yağdır, üzerimize yay."

Hz Alinin Duası Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Aşk Duası Okunuşu ve Anlamı

Aşk Duası Okunuşu ve Anlamı

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Tebbet Duası Okunuşu ve Anlamı

Tebbet Duası Okunuşu ve Anlamı

Rahatlatan Dualar Okunuşu ve Anlamı

Rahatlatan Dualar Okunuşu ve Anlamı

Fatiha Duası Okunuşu ve Anlamı

Fatiha Duası Okunuşu ve Anlamı

Mübin Duası Okunuşu ve Anlamı

Mübin Duası Okunuşu ve Anlamı

İşlerin Yolunda Gitmesi İçin Dua Okunuşu ve Anlamı

İşlerin Yolunda Gitmesi İçin Dua Okunuşu ve Anlamı

Güncel

Boy Uzatma Duası Okunuşu ve Anlamı

Boy Uzatma Duası Okunuşu ve Anlamı

Güncel

Döngel Duası Okunuşu ve Anlamı

Döngel Duası Okunuşu ve Anlamı

Güncel

Şifa İçin Okunacak Dua Okunuşu ve Anlamı

Şifa İçin Okunacak Dua Okunuşu ve Anlamı

Salı Duası Okunuşu ve Anlamı

Salı Duası Okunuşu ve Anlamı

Musibet Duası Okunuşu ve Anlamı

Musibet Duası Okunuşu ve Anlamı

Kumeyl Duası Okunuşu ve Anlamı

Kumeyl Duası Okunuşu ve Anlamı

Elemtere Duası Okunuşu ve Anlamı

Elemtere Duası Okunuşu ve Anlamı

Elhamdülillah Duası Okunuşu ve Anlamı

Elhamdülillah Duası Okunuşu ve Anlamı

İkna Etme Duası Okunuşu ve Anlamı

İkna Etme Duası Okunuşu ve Anlamı

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6